Szakterületeink
Bőrgyógyászat
A bőrgyógyászat (dermatológia) a bőr és szarufüggelékeinek - a körömlemeznek és a hajnak-, valamint a kötőszövet betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, de feladata a megelőző jellegű szűrések elvégzése is. A bőr nem csak kültakaró, hanem önmagában is fontos működést kifejtő szerv. A bőr számos, belső szervi betegség indikátora is lehet, ezért a különböző bőrtünetek egyéb betegség diagnózisának felállításában is szerepet játszhatnak. A bőrgyógyászati vizsgálat során ezért első körben az anamnézis (kórelőzmény) felvétele történik meg, majd ezek után kerül sor a fizikális vizsgálatra, mely a bőr gondos áttekintését követően a nyálkahártyák vizsgálatára is kiterjedhet. Palpatio (tapintás) segítségével tudjuk a bőrön elhelyezkedő képletek felszíni mélységét, valamint a nyirokcsomók állapotát megítélni. Szükség esetén mintavételre is sor kerül, pl. hám-körömkaparék, kenetvétel, illetve a szervezet belső funkcióinak ellenőrzése céljából laboratóriumi vizsgálat is szükséges lehet. Ezután felállításra kerül a diagnózis, megbeszélésre kerülnek a további lépések, az esetleges további vizsgálatok, illetve beavatkozások szükségessége is.
Általános bőrgyógyászati vizsgálatok, kórképek:
- Anyajegyszűrés
- Ekcéma
- Atópiás dermatitis
- Akne, pattanásos bőr
- Hajhullás, hajas fejbőr betegségei
- Körömbetegségek
- Gombás, bakteriális, vírusfertőzések
- Pikkelysömör
- Allergiavizsgálat
- Rozácea
- Szemölcsök (Volkmann excochleatio, keratotomia, fagyasztásos eltávolítás)
- Urticaria
- Fibromák, jóindulatú bőrnövendékek eltávolítása
Anyajegyszűrés
A bőrgyógyászati konzultáció során dermatoszkóppal egy speciális, nagy nagyítást adó, és belső világítással ellátott eszközzel kerül sor a teljes testfelületen elhelyezkedő anyajegyek vizsgálatára. A vizsgálat fájdalommentes, melynek során már korai stádiumban felismerhetőek az anyajegyek kóros elváltozásai, de segítségével diagnosztizálhatóak a hámsejtekből kiinduló rákmegelőző állapotok, illetve daganatok is.
Az egyre gyakrabban előforduló bőrdaganatok – melanoma malignum, basalioma, planocellularis carcinoma - miatt anyajegyeinket panaszmentesség esetén is évenkénti szűrővizsgálaton fontos ellenőriztetni, hiszen a kezdődő bőrrák időben történő diagnosztizálása életet menthet.
Ekcéma
A bőr leggyakoribb gyulladásos betegsége, melynek során a bőr kipirosodik, viszket, valamint apró hólyagok is megjelenhetnek rajta. A vakarás során apró sebek keletkezhetnek, hámlás alakulhat ki, és a gyulladt területen felülfertőzés is megjelenhet. Ha sokáig fennáll, utcakőrajzolat (licehnifikació) keletkezhet, illetve fehér vagy barnás foltok is megjelenhetnek.
Kialakulásának hátterében számos ok állhat, melyek felderítése a hatékony terápia miatt lényeges. Szükséges lehet allergiateszt elvégzése, valamint a bőrtípusnak megfelelő bőrápolásról történő konzultáció is.
Atópiás dermatitis
Az atópiás dermatitis veleszületett hajlamon (úgynevezett atópiás alkat) alapuló, krónikusan fennálló bőrgyulladás, fellángolások jellemzik. Kezelés nélkül hamar igen súlyossá válhat. A kiszáradt, felsebzett bőrfelületen kórokozók (pl. Staphylococcus aureus) telepedhetnek meg, melyek idültté teszik a gyulladást.
Az atópiás betegek körében nagyobb a valószínűsége a szénanátha, aszthma, más allergiás betegségek, kötőhártya-gyulladás (rhinoconjunctivitis) előfordulásának. Ezek a betegségek kezelés nélkül tovább súlyosbodhatnak.
A betegség fellángolásában külső (bőrrel közvetlen kapcsolatba kerülő) és belső (táplálék-eredetű) allergének játszhatnak szerepet, melyek azonosításához allergiatesztek végzése szükséges. A helyes bőrápolásnak kiemelt jelentősége van a tartós tünetmentesség megőrzésében, így a megfelelő bőrápolókról való konzultáció lényeges eleme a terápiának.
Akne, pattanásos bőr
A bőr faggyúmirigyekben gazdag területeinek gyakori megbetegedése – arcon, mellkason, háton - jelentkező nyitott és zárt comedok, gyulladt pattanások, súlyos esetben csomók jellemzik. Fontos az időben megkezdett megfelelő kezelés, hiszen ennek elmaradása nélkül akár tartós hegek kialakulásának lehetősége is fennáll.
A terápia beállításának minden esetben része a kozmetológiai tanácsadás, mely kiterjed a megfelelő dekorkozmetikumok használatára is.
Hajhullás, hajas fejbőr betegségei
A hajhullás fiziológiás folyamata szemmel nem látható, azonban számos ok fokozott hajhulláshoz, foltos hajhulláshoz vezethet.
Az egészséges hajat fedő szarulemezkék (kuticulák) szorosan illeszkednek egymáshoz, felszínük sima, ezért a haj egészségesen fénylő, tapintása selymes. Károsodott haj esetén viszont a felszínén sérül a kuticula, lemezkéi nem illeszkednek, szabálytalanul felemelkednek, a hajzat durva tapintatúvá válik, fényét elveszti, és a hajvégek felrostozódnak.
A bőrgyógyászati diagnózishoz a kóreredet tisztázásához diagnosztikai vizsgálatok mellett társzakmák bevonása, labor, ultrahang, illetve egyéb képalkotó vizsgálatok elvégzése is szükséges lehet.
Körömbetegségek
A legelterjedtebb körömbetegségnek a körömlemez gombás megbetegedései tekinthetők, melyek nem egyedül esztétikai problémát jelentenek. A környező bőrterületet megbetegítve, behatolási kaput jelentve egyéb kórokozóknak, a nyirokutakra terjedve akár magas lázzal járó orbánc kialakulásához is vezethet. A körömelemez eltérései egyéb bőrbetegségre, illetve belszervi betegségre is utalhatnak. A diagnózis pontos felállítása érdekében szükség lehet körömkaparék mintavételre is.
Gombás, bakteriális, vírusfertőzések
Változatos klinikai képpel jelentkezhetnek, a bőr felszínén gyulladt alapon lemezes nedvedző, majd pörkkel fedett hámlás, apró víztiszta vagy gennyes bennékű hólyagok alakulhatnak ki. Kezelésben a helyi kezelés mellett gyógyszeres terápia is szükséges lehet.
A hatékony kezelés érdekében kenet-, illetve hámkaparék-vétel történik; szükség esetén labor-, és vírusszerológiai vizsgálatokat végzünk.
Pikkelysömör
A bőrön ezüstös pikkellyel fedett, gyulladt plakkok alakulnak ki. Komplex, a bőr immunrendszerét érintő betegség, mely komorbiditásokkal (magas vérnyomás, a pajzsmirigy és bél gyulladásos betegségei, ízületi érintettséggel, és szénhidrát-anyagcsere zavarral) is járhat. A népesség 1,5 %-át érinti.
Leggyakrabban a könyökök, térdek felett, valamint a hajas fejbőrön jelentkezik, de testszerte apró, szóródott plakkok is kialakulhatnak. A betegség súlyossági foka alapján történik a terápia beállítása, szóródott tünetek esetén góckutatás elvégzése is javasolt. Ma már a pikkelysömör betegség súlyos stádiumban is tünetmentessé tehető.
Allergiavizsgálat
Allergiavizsgálatot számos bőrgyógyászati kórkép, pl. urticaria, atópiás dermatitis, kontakt allergiás dermatitis esetén szükséges elvégezni. Nutritív, illetve inhalatív allergének felderítése vérvizsgálatból kontaktallergének tisztázása a bőrre felhelyezett protokoll szerint elvégzett és kiértékelt epicutan tesztből áll.
Rozacea
Felnőttkorban jelentkező mk. arcfélre, valamint az orrhátakra lokalizálódóan, kezdeti stádiumban bőrpír kialakulásával, majd hajszálértágulattal, gyulladt csomókkal járó bőrbetegség. A hatékony terápia beállításához Helicobacter pylori fertőzés tisztázása céljából laborvizsgálat is szükséges lehet. A kezelés során a pontos terápia beállítása mellett a megfelelő bőrápolás beállítása, és a diétás, valamint az életvezetési tanácsadás is fontos.
Szemölcsök
A bőr felszínén megjelenő, hirtelen növekedést mutató közönséges szemölcs esetén vaskos szarumasszával fedett, talpi lokalizációban fájdalmat is okozó növedék alakul ki. Ha csoportosan jelentkezik, ún. mozaikszemölcsről beszélünk.
A szemölcsök másik formája (az úgynevezett futó vagy uszodaszemölcs) gyorsan terjedő, apró, félgömbszerű növedékek formájában jelenik meg a bőrön. Keratolytikus - antiviralis lokalis kezelés mellett Volkmann excochleatio, illetve keratotomia végzésével helyi fagyasztásos, vagy infiltrációs érzéstelenítést követően távolíthatók el. Kiterjedt forma esetén belsőleg adott terápia is szükséges lehet. A nemi szerveken megjelenő vagy kiterjedt szemölcsök esetén laborvizsgálat egyéb társbetegség irányában kivizsgálás is szükséges.
Urticaria
A csalángöbcse (urtica) kialakulása esetén gyulladt, viszkető, ödémás, változó nagyágú göbök jelennek meg a bőrön, melyek kiterjedt forma esetén akár össze is folyhatnak. Az urtica a túlérzékenységi reakciók I-es típusába tartozó klasszikus tünet. A tünetek kialakulásáért a bőrben elhelyezkedő masztociták felelősek.
A masztociták vagy hízósejtek alapvetően az elsődleges immunválasz sejtjei, melyek a külvilágból érkező ártalmas hatások elleni védekezésben játszanak szerepet. Túl erős környezeti hatások vagy nem jól szabályozott működés esetén az elsődleges immunválaszt meghaladva az adaptív immunválaszt is aktiválják. Különböző kiterjedésű csalánkiütések kialakulása gyakori tünete az I-es típusú, valódi allergiás és álallergiás reakcióknak.
Ételek, gyógyszerek és rovarmérgek egyaránt leggyakrabban I-es típusú, valódi, IgE mediálta allergiás reakciót váltanak ki. Az álallergiás reakciókban elsősorban ételadalékok és gyógyszerek szerepelnek kiváltó okként. A háttér tisztázása céljából laborvizsgálatok, inhalatív, nutritív allergiavizsgálatok elvégzésére kerülhet sor, illetve képalkotó vizsgálatokat - hasi UH, mellkas RTG stb. - valamint társzakmákkal történő konzultációt is javasolhatunk.
Fibromák, jóindulatú bőrnövedékek eltávolítása
Változó nagyságú és számú, általában a hajlatokban elhelyezkedő, bőrszínű, nyeles növedékek. A diatermiás kezelés során a fibromákat elektromos áram által létrehozott hőhatással távolítjuk el. Apróbb növedékek esetén lidocain tartalmú krémmel vagy fagyasztásos, helyi módszerrel történik az érzéstelenítés, nagyobb fibrómák esetén injekciós érzéstelenítést végzünk.
Szívritmus-szabályozóval rendelkező pácienseknél kizárólag előzetes kardiológiai konzílium után végezhető el a kezelés.
Időpontfoglalás
Kedves Páciensünk!
Kérljük, kattintson az itt található gombra az online időpontfoglaláshoz.
Időpontfoglalás telefonon:
munkanapokon 9:00 és 17:00 óra között lehetséges.
Telefonszám: 06 20 280 3939