Kövessen bennünket!
Foglaljon hozzánk időpontot applikációnkkal vagy +36 20 280 3939 +36 20 412 6828

Blog

Milyen összefüggés van a cukorbetegség és a szívbetegség között?

A cukorbetegségben szenvedők száma világszerte emelkedik. Sokan nem is gondolják, hogy a cukorbetegség milyen nagy mértékben növeli a szívbetegségek rizikóját. Kutatások bizonyítják, hogy a kettes típusú cukorbetegséggel élő emberek négyszer nagyobb valószínűséggel halnak meg szív-és érrendszeri betegségben, mint a nem cukorbeteg populáció. A cukorbetegség ugyanis károsítja az érrendszert és a szívizmot, ezek pedig összességében szövetközti folyadék felszaporodáshoz, szívelégtelenséghez vezetnek.

A cukorbeteg embereknek magasabb rizikója van a korai, felgyorsult koszorúér betegségre. Ez azt jelenti, hogy az artériák falában több zsíros lerakódás keletkezik és korábban kezdődik az erek megkeményedése mindenféle figyelmeztető jel nélkül, mint a nem cukorbeteg társaikban. A diabetes jelentősen bonyolítja a szív és érrendszeri megbetegedések kezelési lehetőségeit és gyorsítja a folyamat előrehaladását is. Nem utolsó sorban a cukorbeteg embereknek magasabb a kockázata a visszatérő szívinfarktusokra, a szívizomzat elhegesedésére, amelyek a hirtelen szívhalál kockázatát emelik.

Szívinfarktust követően a szívizomzat nem olyan hatékonyan gyógyul cukorbeteg emberek esetében, mint a nem cukorbeteg társaiknál. A komplikációk száma, úgy, mint a szívelégtelenség kialakulása is jelentősen magasabb.

A szívbetegség és cukorbetegség hasonló komplikációkat okoz. Mindkettő esetében gyógyszeres kezelés szükséges az optimális kontroll fenntartásához. A kezelési stratégiák az évek során egyre komplexebbé válnak a többféle megfelelő gyógyszer használatával. Rendelkezésre állnak ma már fejlett, az inzulinterápiát is kiváltó készítmények, melyek jól kombinálhatóak egyéb gyógyszeres terápiákkal.  

Számos kutatás igazolta, hogy a fogyás visszafordíthatja néhány betegnél a cukorbetegséget és a vérnyomás beállítása csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét, vagy kialakult betegség esetén a komplikáció számát befolyásolja. A pozitív életmódbeli változások, mint a dohányzás abbahagyása, fogyás, mozgás, egészséges étrend és a vérnyomás beállítása összességében jobb cukorbetegség kontrollt és egészségesebb szívet eredményeznek. Vizsgálatok mutatják, hogy a fenti szív és érrendszeri rizikótényezőkben elért jó kontroll, jelentős mértékben emeli az életminőséget, és a várható élettartamot átlagban 8 évvel növeli.

Szakorvosaink célja, hogy egyénre szabott komplex terápiás tervet tudjanak ajánlani cukorbeteg pácienseknek is a szívbetegségük kezelésére. A szívbetegségség és cukorbetegség krónikus állapotok, melyek a legtöbb esetben nem gyógyíthatók meg teljes egészében, de köszönhetően az új terápiás lehetőségeknek a szívproblémák jelentkezésének esélye jelentősen csökkenthető.

A cukorbetegségre és szívbetegségre szakosodott profi orvos csapatunk részéről adott megfelelő tanácsokkal produktívabb és egészségesebb, hosszabb minőségi élete lehet!

X Tagore Med - Széchenyi 2020