Kövessen bennünket!
Foglaljon hozzánk időpontot applikációnkkal vagy +36 20 280 3939 +36 20 412 6828

Blog

Gondolatok kardiológus és belgyógyász szakorvosainktól a nyár utolsó sugarai mellé

Cikksorozatunk második részében kardiológus és belgyógyász szakorvosaink késő nyári tanácsait szeretnénk megosztani kedves Olvasóinkkal. Bízunk benne, hogy találnak köztük hasznos, megfontolást érdemlő gondolatokat.

A szívbetegek kíméljék szervezetüket a melegben

Dr. Aradi Dániel, kardiológus főorvos

A tartós hőség az egészséges szervezetet is megterheli, a szívbetegeknek pedig még nagyobb kihívást jelenthet az alkalmazkodás.

A hőség okozta főbb tünetek lehetnek: a korábbinál alacsonyabb vagy ingadozó vérnyomás, gyakoribb nehézlégzés, fáradékonyság, lábdagadás, szabálytalan pulzus, szorító mellkasi fájdalom. Jól beállított vérnyomás esetén is előfordulhat, hogy a nagy meleg okozta értágulat, a fokozott izzadás és elektrolit vesztés jelentős vérnyomás-csökkenést vagy vérnyomás-ingadozást eredményez, mely szédüléssel, ájulással, kifejezett fáradtsággal és gyengeséggel járhat. Emiatt szükséges lehet a gyógyszeres terápia módosítása is. Javasoljuk, hogy a változtatást kezelőorvossal egyeztessék, a módosítás az ő javaslatai alapján történjen.

A megelőzés célja, hogy a vérnyomás-csökkenést mérsékelje, a fokozott izzadást ellensúlyozza és a szívre rótt terhet csökkentse. Ennek érdekében a folyadékbevitelt a napi 2-3 liter közötti zónába kell emelni, 2/3-át a nappali órákban fogyasztva. Étkezésben kerüljük a megterhelő nagyon zsíros-olajos, magas finomított szénhidráttartalmú ételeket. Tartózkodjunk a tűző napon történő munkavégzéstől, a napi bevásárlást is árnyékos, kora reggeli vagy esti időpontban végezzük.

Ha a tünetek a hőség hatására jelentősen fokozódnak, keressük fel gondozó kardiológusunkat a gyógyszeres terápia egyeztetése céljából!

 

 

Fokozott elővigyázatossággal fogyasszunk ismeretlen ételeket

Dr. Dósa Andrea, belgyógyász főorvos

Utazásaink során gyakran előfordulhat, hogy olyan ételekkel, alapanyagokkal találkozik szervezetünk, amivel korábban még soha. Egyeseknél ilyenkor derül ki, hogy szervezete nem tolerál bizonyos anyagokat. Ilyen esetben érdemes utánajárni, és kivizsgáltatni, hogy mi okozza a panaszokat és a kellemetlen tüneteket. Gyanúnk megalapozott lehet, ha csalánkiütést, szem körüli duzzanatot, náthaszerű tüneteket tapasztalunk pl. egyes tenger gyümölcsei, vagy déli gyümölcsök fogyasztásakor.

Az ételallergia vizsgálata során a szakorvos különböző tesztek segítségével próbálja azonosítani, hogy a páciens mely ételekre reagál kórosan. Ezek lehetnek bőrpróbák, vérvizsgálatok vagy akár eliminációs diéta. A vizsgálat eredményei alapján meghatározhatók azok az ételek, melyeket a páciensnek érdemes elkerülnie az allergiás reakciók elkerülése érdekében.

Intézményünkben elérhető hatásos módszer a szervezetet érintő allergének kimutatására a Prick teszt, mely során gyárilag tisztított allergéneket viszünk fel az alkar bőrére. Ezek az allergének a bőrön keresztül reakcióba lépnek a szervezettel, az ott jelen levő IgE ellananyagokkal, és azokhoz kötődve beindítják a bőrben a hisztamin felszabadítást így jelezve az allergiás reakciót.

X Tagore Med - Széchenyi 2020