Kövessen bennünket!
Foglaljon hozzánk időpontot applikációnkkal vagy +36 20 280 3939 +36 20 412 6828

Blog

Emberközpontú gyógyítás - Interjú dr. Varga Gabriellával

Intézményünk új belgyógyász, diabetológus szakorvossal bővült, dr. Varga Gabriella személyében.

Ennek okán interjút készítettünk a doktornővel, melyben mesélt szakmájáról és arról az átfogó szemléletről, amely ehhez szükséges.

 

 

Hogyan határozná meg a belgyógyászat lényegét?

Belgyógyászként az embert kezelem, nem pedig egy szervrendszert. Úgy írnám le, hogy ezen a szakágon mindenhez értenünk kell egy kicsit. Szinte olyanok vagyunk, mint egy nyomozó, összerakjuk az információkat, és megfejtjük a "rejtélyt" - vagyis a betegséget. Nagyon gyakran szükség van rá, hogy átvizsgáljuk a gyógyszeres kezelést a krónikus betegségek függvényében, és módosítsunk annak érdekében, hogy a mellékhatásokat, vagy a szervkárosodást elkerüljük. Gyakran nem a belgyógyász lesz az, aki "meggyógyítja" a beteget. Sok esetben az a feladatunk, hogy diagnosztizáljuk a betegséget, és tovább irányítsuk a megfelelő szakorvoshoz. Egy ide kapcsolódó példa: Egy 70 év körüli beteget láttam el az SBO-n 1 hete fokozódó alsóvégtagi gyengeség miatt, akit már háromszor hazaküldtek. Kikérdezve kiderült, hogy már székelési ill. vizelési panaszai is vannak. Megvizsgálva a beteget világossá vált, hogy a gerincvelő alsó szakaszán súlyos eltérésnek kell fennállnia, melyet a sürgősségi MR is igazolt. Konzultálva az idegsebésszel a beteg még aznap meg lett műtve.

Mit szeret a legjobban a belgyógyászatban?

A belgyógyászat nagyon sok lehetőséget rejt magában: időben ki tudunk szűrni betegségeket, megelőzhetjük a meglévő kórképek progresszióját, súlyos akut állapotokat képesek vagyunk stabilizálni. Feladatunk, hogy a beteggel átbeszéljük a meglévő betegségeinek aktuális állapotát, felvilágosítsuk a lehetséges szövődményekről, ha szükséges módosítsunk a terápián. Nagyon fontos, hogy megfelelően kommunikáljunk a beteggel, aki belénk helyezi a bizalmát, és megnyugtatóan válaszoljunk a kérdéseire.

Milyen szakmai tapasztalatokat szerzett pályafutása során?

Eddigi szakmai gyakorlatom során 3 országban dolgoztam, láttam mik az adott egészségügy előnyei, illetve hátrányai, mi eltérő a kezelési protokollokban. Próbálom minden betegnél a neki legmegfelelőbb kezelést elindítani. Sokat dolgoztam kardiológiai, gasztroenterológiai, pulmonológiai, nephrológiai betegekkel is.

Másik szakterülete a diabetológia. Vannak-e olyan egészségügyi problémák, melyeket kiemelten kezel?

Szívügyem a diabeteses betegek segítése, a legmegfelelőbb kezelés bevezetése és ezzel a súlyos szövődmények megelőzése. Sajnos sokszor láttam, hogy mihez vezet, ha valaki elhanyagolja a cukorbetegségét. Nagyon fontosnak érzem a szív- és érrendszeri rizikófaktorok korai felismerését, és ezzel megelőzni súlyos betegségek kialakulását. Ezek a rizikófaktorok (cukorbetegség, magas vérnyomás, magas koleszterin, dohányzás) éveken át "tünetmentesen" végzik a dolgukat, és mire felfedezésre kerülnek gyakran már végleges szervkárosodás áll fenn, mellyel a várható élettartam lecsökken. Javaslom ezért a korai szűrések elvégzését, főleg ha családon belül a fent említett betegségek előfordultak. Ha a betegség igazolódik, akkor a korán elkezdett kezelés szó szerint életet ment.

Másik gyakori probléma, hogy sok fiatal nő nehezen tud teherbe esni. Ilyenkor felmerül szénhidrát anyagcserezavar ill. pajzsmirigy funkciózavar a lehetséges nőgyógyászati betegségek mellett. Ilyenkor mindenképp érdemes diabetológushoz, vagy belgyógyászhoz fordulni.

X Tagore Med - Széchenyi 2020