Kövessen bennünket!
Foglaljon hozzánk időpontot applikációnkkal vagy +36 20 280 3939 +36 20 412 6828

Blog

Mit érdemes tudni a plasztikai beavatkozásokról? - Interjú dr. Tamás Róbert plasztikai sebész főorvossal

Júniusi video podcastunkat folytatva megkérdeztük dr. Tamás Róbertet, a Tagore Medical Center plasztikai sebész főorvosát arról, hogyan zajlanak az általa végzett plasztikai műtétek.

TMC: Fontosnak tartjuk, hogy az orvosközpontunkba érkező pácienseket ellássuk minden szükséges információval, így felkészülten érkezhessenek a vizsgálatra, beavatkozásra. Főorvos úr mondana néhány hasznos tanácsot a plasztikai műtétre érkezők számára az előkészületeket illetően?

TR: A Tagore Medical Centerben végzett plasztikai beavatkozások, habár nem altatásban végzett műtétek, megfelelő odafigyelést igényelnek az előkészületben. A hatékonyabb sebgyógyulás érdekében javaslom kedves leendő pácienseimnek, hogy a konzultáció során a műtétre való felkészülésre adott tanácsokat tartsák be. Fontos a konzultáción egyeztetett esetleges gyógyszeres kezelés - alapbetegség esetén - megfelelő beállítása, súlyozottan esetleges véralvadásgátlók tekintetében. A műtét előtti higiénés folyamatok (fürdés, zuhanyozás természetesen a testtájnak megfelelően) nagyon fontos részei az előkészítésnek. Krémek, smink, kozmetikumok nélkül kell a műtétre jelentkezni.

 

TMC: Szükséges-e előzetes állapotfelmérés, laborvizsgálat, vagy esetleg altatóorvosi konzultáció?

TR: A Tagore Medical Centerben kizárólag ambuláns beavatkozásokat végzünk. Mivel helyi érzéstelenítésben történik a műtét, ezért altatóorvosi konzultáció nem szükséges, ugyanígy laborvizsgálat sem. Az előzőek okán nem szükséges éhgyomorral sem érkezni. Az előkészítés a testtájak előkészítésére és a fájdalomcsillapítók, nyugtatók beállítására terjed ki.

Az esetleges nem várt komplikációk kiszűrése érdekében a konzultáció során alaposan kikérdezzük pácienseinket előző betegségeikről, rendszeresen szedett gyógyszereikről, gyógyszerérzékenységükről, így nagy biztonsággal végezhetők az ilyen típusú műtétek.

TMC: Főorvos úr mesélne röviden arról, hogy maga a beavatkozás hogyan zajlik?

TR: Minden plasztikai műtétet megelőz egy konzultáció, ahol egyeztetjük a beteg igényeit a lehetőségekkel és tájékoztatjuk az esetleges kockázatokról, így a műtét napján már a szükséges információk birtokában vagyunk mi, és a szépülni vágyó páciens is.

A beavatkozás során az érintett terület alapos fertőtlenítését követően érzéstelenítő injekciót fecskendezünk a bőr alá, így a plasztikai orvosi tevékenység ideje alatt a terület érzéketlen marad. Az esztétikai probléma típusától függően megtörténik a specifikus bőrkimetszés, majd a beavatkozás végén a plasztikai sebész kötést helyez el a műtött területen, hogy megakadályozza a sebfertőzést, és csillapítsa az érintett területen az ödéma képződést.

A plasztikai beavatkozások során ejtett metszéseket úgy tervezzük, hogy szinte „láthatatlanul” gyógyuljanak. Az emberi bőrön ejtett metszések, sebek heggel gyógyulnak, azonban ezek gyógyulás után alig láthatóak. A hegesedés mivel egy több tényezős folyamat, ezért külön hangsúlyt fektetünk ennek a folyamatnak az ismertetésére. Erről külön írásbeli tájékoztatót kap minden páciens. A plasztikai sebész addig tudja befolyásolni a hegesedést, ameddig a beteget megoperálja, biztosítja a sebgyógyulást és eltávolítja a varratokat. Ezután mindenkinek az egyéni hegesedési hajlama alakítja ki a végleges heget. Ez az emberi bőrön kb. 1 évig tart. Kiemelném még a genetikai hajlamot és a testtáj bőrtípus különbözőségét is.

A műtét végén a páciens azonnal talpra állhat, ha a távozás előtt szüksége van rövid pihenésre, vagy folyadék fogyasztásra, azt biztosítjuk számára.

Végül pedig a gyógyulás érdekében hasznos tanácsokkal is ellátjuk betegeinket.

TMC: Gyakran kérdezik pácienseink, hogy ellátás után egyedül távozhatnak-e a klinikáról, vagy lesz-e szükségük kísérőre a hazautazáshoz.

TR: Annak megítélése, hogy a beteg ellátás után saját maga vagy kísérővel távozhat, számos dologtól függ:  műtét típusától, az előkészítésként kapott gyógyszerektől, életkorától, a műtét esetleges pszichés megterhelésétől. Ezért már a műtét előtt tájékoztatjuk a pácienseket, hogy mikor érkezzenek kísérővel.

TMC: A másik gyakran felmerülő kérdés betegeink részéről, hogy milyen kockázatokkal, mellékhatásokkal jár egyik-másik plasztikai beavatkozás. Tudna kérem néhány gondolatot megosztani velünk ennek kapcsán?

TR: Minden műtét következtében jelentkezhetnek szövődmények. Ezek lehetnek általános, illetve speciális szövődmények. Az általános szövődmények közül leggyakrabban az utóvérzés és a sebgyulladásának folyamatát említeném. Ezek 1% vagy 00,1%-nyi gyakorisággal fordulnak elő. Az egész ellátás alatt arra törekszünk, hogy ezt a statisztikát csak javítsuk. Speciális szövődményként említeném a kóros hegesedés kialakulását, amelyet már a fentiekben érintettem. Természetesen minden műtéti típusnak megvan a saját maga egyéb szövődményveszélye, ezek ismertetésére külön hangsúlyt fektetek a konzultáció során. A műtét utáni időszakban a páciensek biztonsága érdekében a „legkritikusabb” műtét utáni 1-2 napban orvosi készenléti ügyelet biztosított. A páciensek visszarendelése, utógondozása pedig protokoll szerint zajlik, varratszedést sebgyógyulást követően 3, 6 és 12 hónappal a műtét után is visszavárjuk pácienseinket. Ha ezen időszakon kívül bárkinek kérdése, problémája van, természetesen soron kívül fogadom őket.

Köszönjük dr. Tamás Róbert plasztikai sebész főorvosnak az interjút, és bízunk benne, hogy sikerült megválaszolni a pácienseinkben felmerült kérdéseket.

Egyúttal arra biztatjuk olvasóinkat, hogy további, a témával kapcsolatos kérdéseiket írják meg nekünk az info@tagoremed.hu e-mail címre, amit főorvos úr igyekszik mielőbb megválaszolni.

X Tagore Med - Széchenyi 2020